Фалит на физическо лице

За да бъде запазена финансовата стабилност на всяка държава от изключително значение е наличието на ефективна и добре уредена система на несъстоятелността на юридическите и физическите лица.

Въпреки растящата свръхзадлъжнялост на българското население все още голяма част от гражданите не са изпаднали в неплатежеспособност и продължават да предоговарят задълженията си и да полагат огромни усилия да бъдат изрядни платци. В тази ситуация силата на лихварското статукво е проблем, който води до това длъжниците да продължават да бъдат задължени на чуждестранни кредитори, които под формата на банки, лизингови дружества, финансови институции поставят българските граждани в непосилна задлъжнялост.

Във връзка с целите на настоящата програма бихме искали да поясним изключителната важност от уреждане на все по-актуалните обществени взаимоотношения на свръхзадлъжняли граждани, поради това следва да уточним ясно лицата, за които предлагаме програмата.

Програмата е за лица изпаднали в състояние на неплатежоспособност, представляващо обективно финансово състояние на длъжника, в което същият е изпаднал в невъзможност за плащане на дълга. Това състояние е извън волята на задълженото лице и е обективна невъзможност, която следва коренно да се различи от съзнателно фактическо бездействие на длъжника да изпълни паричните си задължения. Състоянието на обективната невъзможност за изплащане на задълженията на лицето, трябва да бъде поради трайно влошено финансово икономическо състояние, което се преценява въз основа на анализ на цялостното му състояние.

Процедури предшестващи етапа „Обявяване на несъстоятелност”.

Към момента много от националните законодателства в Европа в областта на несъстоятелността предвиждат производства, предшестващи производството по несъстоятелност и смесени производства. Производствата, предшестващи производството по несъстоятелност, могат да се характеризират като производства под надзора на съд /административен орган и др./, които дават възможност на длъжник във финансово затруднение да осъществи оздравяване на етап, предшестващ производството по несъстоятелност, и да избегне започването на обичайно производство по несъстоятелност. Смесените производства са производства, при които длъжникът запазва известен контрол върху активите и дейностите си, макар и подлежащи на контрол или надзор от съд или от синдик.

Предвид това, че българското законодателство не предвижда подобно производство, кантората ни е разработила и предлага различни видове услуги, които достигат същия ефект.

1. Процедура по възстановяване на физическото лице и неговата дейност.

Извънсъдебна доброволна, помирително-оздравителна процедура за индивидуални споразумения с кредиторите за реорганизация на дълга. В него се стартират преговори с кредиторите за облекчаване на дълга и привеждането му в обем /размер, месечни вноски, лихвен процент, срок/, който да бъде стимулиращ, приемлив, постижим и реалистичен за изпълнение от длъжника в дългосрочен план. Кантората предлага препоръки за възстановяване, предоговаряне на задълженията и погасителен план. С кредиторите задължително се договаря пълно спиране на плащанията за определен период от време, през който ще бъде дадено време на длъжника за възстановяване съгласно изготвения план за възстановяване, след което същия е длъжен да започне изплащането съгласно договорката.

В тази ситуация кантората ни се явява и в ролята на временен управител, който следи цялата дейност на длъжника, неговото имущество, като му съдейства, консултира и подготвя за пълноценен живот и пълно изплащане на дълга. През този период длъжникът запазва известен контрол върху активите и дейностите си, макар подлежащи на контрол и надзор от кантората ни. През този период кантората ни поема изцяло ангажимента да представя реалистична информация на кредиторите относно състоянието на длъжника.

2. Процедура по извършване на доброволна публична продан на имуществото.

При условие, че не може да се постигне извънсъдебно споразумение за преструктуриране на дълга с всички кредитори, то следващата процедура е постигане на споразумение за извънсъдебен способ за удоволетворяване, чрез извършване на доброволна публична продан на имуществото. При условие, че принудителната продан не е в интерес на двете страни поради ниската стойност на която се разпродава имущестово, то при постигнато съгласие може да бъде договорена доброволната продажба на пазарна цена.

Програма „Обявяване фалит на физическо лице”

За кого е програмата

Програмата „Фалит на физическо лице” е приложима за добросъвестни длъжници, които имат желание да плащат, но поради една или друга причина са изпаднали в трайна невъзможност за редовно, пълно и точно плащане на всички свои текущи задължения и наличните им секвестируеми активи са недостатъчни за пълното им покриване.

Програмата е за физическо лице, което е:

– свръхзадлъжняло, тоест имуществото му има стойност, която е обективно недостатъчна да удоволетвори всички кредитори.

– трайно неплатежеспособно, тоест лице което е в състояние на невъзможност за изплащане на изискуеми парични задължения. Това затруднение следва да бъде ясно, че е непреодолимо и не е временно.

Цел на програмата:

Настоящата програма има за цел да донесе разрешение на един от най-тежките лични проблеми на българските граждани – огромната свръхзадлъжнялост, която води хората до неплатежеспособност, пълно отчаяние, липса на надежда с тежки здравословни, емоционални, психически последствия.

Кога длъжникът следва да обяви неплатежоспособност?

Считаме, че когато длъжникът в продължение на най-малко три месеца не може точно и пълно да изплаща всичките си задължения или част от тях, то същия следва да стартира процедурите предхождащи обявяването на фалита. При условие, че се изчерпят всички възможности за възстановяване, то същият следва да обяви неплатежоспособност.

Длъжникът следва да обяви неплатежоспособност при условие, че е изпаднал в такова състояние в знак на добросъвестност и към кредиторите, поради това, че неплатежоспособнастта му застрашава интересите на кредиторите. Когато един длъжник е изпаднал в неплатежоспособност и са изчерпани всички други възможности по предходните процедури, то считаме че той е длъжен да обяви несъстоятелността си към всичките си кредитори.

Именно с обявяването на неплатежоспособността си длъжникът напълно спира изплащане задълженията си поради обективното си състояние на невъзможност за плащане.

Основна разлика между несъстоятелността на юридическото и физическото лице

В много от националните закони на други държави, чрез обявяване на неплатежоспособността си длъжникът търси защита от кредиторите и в същото време предава всичките си имуществени права на разположение на кредиторите. Основната разлика между търговската несъстоятелност и личната е в това, че след осребряване на цялото имущество на търговското дружество, то същото се заличава от търговския регистър и престава да съществува в правния мир. При физическото лице след разпродажба на имуществото му, същото не може да бъде закрито и се търси освобождаване от остатъчната задлъжнялост след приключване на процедурата, тоест въвежда се института „освобождаване от дълг”.

От къде лице, което е изпаднало в състояние на неплатежоспособност може да черпи права и да обяви лична несъстоятелност?

Липсата на подробна уредба на несъстоятелността на физическите лица в националната ни правна система не отразява в достатъчна степен настоящите приоритети на Европейския съюз и националните практики в областта на правото на несъстоятелността, и по – специално действията за насърчаване възстановяването на физическите лица, изпаднали в тежко, трайно финансово затруднение.

Именно поради това, че на национално ниво е налице липса на подробна уредба урегулираща обществените отношения касаещи личната несъстоятелност, силно са ограничени следните права на физическите лица – правото на собственост, свободата на стопанска дейност и правото на труд, свободата на движение и пребиваване, както и правото на ефективни средства за защита и на справедлив съдебен процес заложени в Хартата на основните права, което е в противоречие със стратегията на Съюза за ефективно прилагане на Хартата на основните права на ЕС.

Но съгласно Европейското право в Регламент (ЕО) № 1346/2000 (параграф 9) относно производството по несъстоятелност изрично е посочено, че той следва да се прилага за национални производства по несъстоятелност, независимо дали длъжникът е физическо или юридическо лице, частно лице или търговец.Така този Регламент урежда правното основание на всеки един длъжник да обяви несъстоятелност, като се определят общите рамки свързани с процедурата. В Австрия, Белгия, Чешка република, Кипър, Германия, Латвия, Малта, Нидерландия, Полша, Словения, Великобритания и в източна Франция (Bas-Rhin, Haut Rhin, Modeslle) са страните където общото законодателство относно несъстоятелността се прилага и за свръхзадлъжнели частни лица. Във Великобритания някои от процедурите, открити по отношение свръхзадлъжнели физически лица, попадат в обхвата на регламента (фалит, индивидуална доброволна договореност, фидуциарен акт, запориране), докато други (заповеди за облекчаване на дълговете, планове за управление на дълговете) не попадат в обхвата.

Една от основните цели на регламента е да се гарантира, че решение за образуване на производство по несъстоятелност и последиците от него, независимо дали по отношение на физически или юридически лица, се признават в рамките на Съюза.

Съгласно чл. 249,2 от Договорът за създаване на Европеската Общност, регламентът е акт с общо приложение, който е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки, т. е. регламентите имат характер на нормативен акт и не се налага тяхното транспониране на национално ниво.

Така Регламент (ЕО) № 1346/2000 има директен ефект- поражда направо права и задължения за всички субекти на правото на Общността. Всяко физическо лице може да се позове на директния ефект на Регламент (ЕО) № 1346/2000 относно производството по несъстоятелност, за да получи съдебна защита на придобити по силата на акта индивидуални права пред националния си съд за обявяване на лична несъстоятелност.

Какво включва програмата ни„Обявяване фалит на физическо лице”

Позовавайки се на Регламент (ЕО) № 1346/2000 всеки български гражданин може да поиска съдебна защита за обявяване на лична несъстоятелност, като може да избере две възможности.

1.Кантората ни предлага Обявяване на лична несъстоятелност във Великобритания за български граждани.

Изисквания:

Процедурата се стартира след като гражданинът е живял във Великобритания минимум три месеца. Именно поради това ние съдействаме на нашите клиенти, като организираме целия процес от подготовка на документи, пътуване, настаняване, представителство пред съда до получаване на окончателния съдебен акт за освобождаване от дълг така че разходите да бъдат сведени до минимум.

Продължителност:

По своята същност личната несъстоятелност е свързана с института „освобождаване от дълг”. И така от възможността за освобождаване от непогасената част от дълга могат да се ползват само физически лица. Кантората ни е избрала правния режим във Великобритания, като най-благоприятен, поради това, че след една година от стартиране на производството пред съда, длъжникът автоматично се освобождава от всички дългове. Решението на съда е валидно за целия Европейски съюз.

2. Кантората ни предлага обявяване на лична несъстоятелност в България.

– обявяване на несъстоятелност поради неплатежоспособност пред съд и пред кредиторите;

– представителство пред всички кредитори;

– процесуална защита на права пред всички съдебни инстанции;

– процесуална защита на права по всички изпълнителни дела;

Какво се постига с обявяване на несъстоятелността?

В никоя от правните доктрини не се допуска автоматично освобождаване от задължения. През периода на фалита, съдът осъществява защита от кредиторите, но в държави, които има подробна национална уредба. Поради това, че Регламентът очертава само общите рамки свързани с процедурата, то липсата на подробна уредба на несъстоятелността на физическите лица в България налага защитата да се осъществява от кантората ни. В този период се защитава владението на имуществото, законността на осъществяваната принуда върху длъжника и неговото имущество, постигане на споразумение с кредиторите за частично освобождаване от дълг и след което прекратяването на всички изпълнителни дела.

По своята същност личната несъстоятелност е свързана с института „освобождаване от дълг”, но поради това, че Регламентът очертава само общите рамки свързани с процедурата, то липсата на подробна уредба на несъстоятелността на физическите лица в България, налага за освобождаване от дълг да се прилагат наличните правни възможности и придобития опит на кантората ни.

Програмата приключва след като длъжникът е освободен от всичките си непогасени задължения. От практиката ни в кантората този период в България в зависимост от състоянието на длъжника може да продължи най-малко една година, като в повечето случаи отнема период между три и пет години.

За да може да Ви препоръчаме най-добрата възможност за защита на правата Ви и изходния път, следва да преминете през консултация, на която ще бъде извършен пълен анализ на финансовата Ви задлъжнялост, ще ви бъде отговорено на всички въпроси относно правата Ви и ще Ви бъдат предложени най-подходящите варианти за защита на интереса Ви. При необходимост от стартиране на процедурата за обявяване на несъстоятелност ще ви бъде предложена и цената за съответната услуга. Моля за повече информация разгледайте раздела: първоначална консултация.